کلاس آنلاین چیست؟

کلاس آنلاین

کلاس آنلاین چیست؟

کلاس آنلاین یک محیط برای یادگیری و تعلیم و آموزش است که در آن موانع و محدودیت زمان و مکان از میان رفته است. آن یک بستر برای آموزش از راه دور است و معلم و محصل می توانند با هم در فضای مجازی و از راه دور تعامل کامل داشته باشند. این محیط می تواند دسته جمعی یا به صورت تدریس خصوصی باشد. کلاس آنلاین به نوعی زیرمجموعه ای از وبینارها است. برای تعریف وبینار به اینجا مراجعه کنید. در این مطلب کلاس آنلاین را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

 

خصوصیات کلی کلاس آنلاین

کلاس آنلاین ، کلاسی است که از طریق وب برگزار می شود. در جهانی که همه جنبه های زندگی ما از خرید و کار کردن تحت تاثیر اینترنت است، آموزش و یادگیری نیز از این قاعده مستثنی نمانده است. کلاس مجازی یکی از انواع وبینار است. با کلاس مجازی فرد می تواند در هر جایی از جهان که باشد، با رایانه و خط اینترنت خود به عنوان استاد یا شاگرد به امر آموزش بپردازد. این خصوصیت بسیار خوبی است، زیرا به صورت سنتی آموزش به محدودیت زمانی و مکانی پیوند خورده بود. یعنی فرد باید برای آموزش دیدن در مدت معینی در جای مشخصی حاضر می شد. که گاهی همین مسئله استرس زیاد یا هزینه ایاب و ذهاب برای فرد به همراه داشت. و همین مانع گاهی باعث می شد فرد از ادامه تحصیل باز بماند. ولی با کلاس آنلاین ، علی رغم دغدغه های دیگر در زندگی فرد مثل شغل و رسیدگی به اعضای خانواده ، او می تواند به تحصیلات تکمیلی خود رسیدگی کند.

 

1- تعامل صوتی و تصویری عالی

کلاس آنلاین تلاش می کند حداکثر درجۀ تعامل را بین استاد و شاگرد برقرار کند. کلاس آنلاین حاوی ارتباط صدا و تصویر . امکانات به اشتراک گذاری تصویر و فایل. و استفاده از وایت برد است.

 

2- جمعی و خصوصی

کلاس آنلاین هم می تواند به صورت جمعی و هم خصوصی برگزار شود. کلاس آنلاین بستر خوبی برای انجام انواع کلاسهای آموزشی به صورت تدریس خصوصی است. موانع دوری راه برداشته شده است و دو نفر از دو استان یا شهر دور می توانند به هم تدریس کنند. به این صورت نه تنها فرصتهای آموزشی زیادی فراهم می آید. بلکه فرصتهای شغلی برای معلمان پدید می آید.

در کلاس جمعی، استاد هم به صورت صوتی و در صورت تمایل خودش به صورت تصویری انجام می شود. همچنین استاد می تواند کلمات مهم مورد نظر خود را تایپ کند. شاگردان هم می توانند یا با میکروفون یا به صورت تایپی سوالات خود را بپرسند و در کلاس شرکت کنند.

 

3- اشتراک گذاری عکس و فایل

عکسها می توانند به اشتراک گذاشته شوند، و کار ویدیوپروژکتور را انجام دهد. عکسها و مطالب و فایلها قابل اشتراک هستند.

همچنین کتابهای PDF به راحتی به اشتراک گذاشته می شود.

 

4- قابلیت ضبط شدن و مرور مجدد

خصوصیت خوب دیگر کلاسهای آنلاین این است که جلسات قابل ضبط شدن هستند. و اگر فردی کلاس را از دست دهد، یا مطلبی را متوجه نشده باشد دوباره می تواند به کلاس مراجعه کند.

 

5- جلوگیری از اتلاف هزینه و زمان

از آنجا که شاگردان از هر جایی می توانند در کلاس آنلاین شرکت کنند، هم هزینه و وقت اتلاف شدۀ ایاب و ذهاب هدر نمی رود. و هم با استرس کمتری شاگردان در کلاس شرکت می کنند. و از محدودیتهای کلاسهای سنتی به دور هستند. حتی  امتحانها هم می تواند به صورت برخط انجام شود. کلاس مجازی به منزلۀ تحولی بزرگ و خوب در آموزش است.

 

کلاس آنلاین

 

مزایای کلاس آنلاین

 • ارتباط کامل صوتی و تصویری معلم با شاگرد
 • محصل می تواند دست بلند کند و با میکروفون سوال کند
 • اگر ارتباط اینترنتی ضعیف بود، محصل می تواند انتخاب کند که تصویر را نداشته باشد، یا کیفیت تصویر را کم کند تا ارتباط برقرار شود.
 • امکان ضبط کردن کلاس و مرور چندبارۀ کلاس
 • قابلیت اشتراک گذاری عکسها و فایلها
 • قابلیت وایت برد

 

انواع کلاس آنلاین؟

کلاس آنلاین را می توان به دو دسته کلاس آنلاین بدون نظارت و کلاس با نظارت تقسیم بندی کرد.

 

1- کلاس آنلاین بدون نظارت

در این نوع کلاس، محصلین بدون حضور معلم یا استاد به امر آموزش مشغول می شوند. مطلب آموزشی در فرمت پاورپوینت یا ویدئو به محصلین تدریس می شود. تنها کار معلم، ارزیابی روند آموزش محصلین است.

 

2- کلاس آنلاین با نظارت معلم

در این نوع آموزش مطالب درسی در مدت معینی ارائه می شود. و محصلین باید سر موقع در کلاس آنلاین شرکت کنند. آموزش به صورت وبینار به شرکت کنندگان ارائه می شود. امکان تعامل کامل صوتی و تصویری و تایپی و اشتراک فایل و  عکس وجود دارد.

کلاس آنلاین
Online training

از دیگر مزایای کلاس آنلاین

 • به دلیل فقدان محدودیت مکانی ، محصلین می توانند از بهترین استادان بهره مند شوند.
 • خانواده می تواند ببیند که فرزندش چگونه در کلاس شرکت می کند و نحوۀ تدریس مدرسان را بررسی کند.
 • امکان آموزش و ادامۀ تحصیل برای بزرگسالان، به ویژه خانمهایی که بچه کوچک دارند.
 • انعطاف در زمان برگزاری، مثلاً استاد با شاگردها می تواند به توافق برسند و حتی در روزهای تعطیل کلاسی که قبلاً برگزار نشده را جبرانی برگزار کنند.
 • استفاده از کلاس آنلاین برای شاغلین عالیترین گزینه است.
 • به نظر بیشتر شاگردان، کلاسهای آنلاین مثل کلاس سنتی خسته کننده و ملال آور نیست.

 

نرم افزارهای برگزاری کلاس آنلاین

چند نرم افزار برای برگزاری دادن کلاس آنلاین استفاده می شود. ولی اینجا ما 4 مورد از آنها که بیشتر استفاده می شوند را به شما معرفی می کنیم.

 

1- نرم افزار بیگبلوباتن( BigBlueButton)

نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین BigBlueButton خصوصیات بسیار عالی دارد. این بستر قابلیتهای مختلفی دارد از جمله ارتباط صوتی تصویری، چت و وایت بورد. این خصوصیات باعث می شود این نرم افزار یک سکوی کامل و راحت برای تعامل معلم و محصل باشد. یکی از مزایای این نرم افزار که باعث راحتی آن می شود که استفاده از آن نیازی به نصب ندارد. به همین دلیل این پلتفرم بسیار محبوب و رایج است. بسیاری از کاربران هنگام انتخاب پلتفرم کلاس برخط از این برنامه استفاده می کنند.

 

2-  نرم افزار زوم (Zoom)

زوم می تواند تا 500 شرکت کننده را پشتیبانی کند. از مزایای آن قیمت و هزینه مناسب آن است. اگر تعداد شرکت کننده و طول مدت کلاس به اندازه کافی کم باشد، زوم آن را رایگان حساب می کند. مثلاً یک جلسۀ 40 دقیقه ای با حداکثر 100 شرکت کننده رایگان است. این پلتفرم در سطح جهان بسیار محبوب است.

 

3- نرم افزار اسکای روم ( Sky Room)

اسکای روم یک پلتفرم برگزاری کلاس برخط است. این نرم افزار ایرانی  است و مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت آن را ساخته است. مزیت این پلتفرم این است که به دلیل این که ایرانی است، رابط کاربری آن فارسی است. لذا استفاده از آن برای کاربر ایرانی راحتتر است. مزیت دیگر آن این است که نیازی به نصب نرم افزار ندارد.

 

4- نرم افزار ادوبی کانکت (Adobe Connect)

نرم افزار ادوبی کانکت یک پلتفرم ساده است که با سرعت اینترنت کم هم سازگار است. آن یکی از محبوبترین سکوها برای تدریس آنلاین و برگزاری کلاس برخط است. محیط آن ساده و استفاده از آن راحت است.

بخوانید: وبینار آنلاین چیست؟

آموزش از راه دور (ویکیپدیا)

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینترنت مصرفی مشتریان کلاسینار به صورت نیم بها محاسبه می‌شود.