وبینار یا رویداد آنلاین چیست؟ چگونه در کلاسینار، وبینار موفقی برگزار کنیم؟

وبینار بیگ بلو باتن

وبینار یا رویداد آنلاین چیست؟ چگونه در کلاسینار، وبینار موفقی برگزار کنیم؟

وبینار یا رویداد آنلاین به سمیناری گفته می‌شود که در بستر وب برگزار می‌شود. این روزها با وجود ویروس کرونا بسیاری از سازمان‌ها و اشخاص به سمت مجازی سازی رفته‌اند و کلمات کلاس‌های آنلاین، آموزش آنلاین و وبینار، سمینار و ال ام اس را بسیار می‌شنوید.

امروز در کلاسینار قصد داریم درباره‌ی وبینار حرف بزنیم ما ارائه‌دهنده‌ی خدمات کلاس آنلاین برای مدارس و وبینار بر پایه بیگ بلو باتن هستیم.

در این مطلب می خوانید:

وبینار چیست؟

وبینار چیست و انواع آن:

عصری که ما در آن زندگی می‌کنیم، عصر سعی و تلاش جهت رسیدن به بیشترین‌ها از طریق بهره‌مندی از تکنولوژی است؛ به اصطلاح، این روزها همه می‌خواهند بهره‌وری و کارآمدی آن‌ها افزایش یابد و در عین حال مشقت و کارهای اضافی کمتر شود.

یکی از ابزارهایی که از وقتی که روی کار آمد، کمک قابل توجهی به همه ما کرده، اینترنت است. در حقیقت، بسیاری از پیشرفت‌های امروز انسان به دلیل ظهور پدیده‌ی اینترنت است.

یکی از زمینه هایی که اینترنت در شکوفایی آن نقش موثری داشته، مسئله برگزاری و حضور در کنفرانس‌ها و سمینارهای گوناگون به صورت آنلاین است.

در این مقاله می خواهیم به شما سمینارهای اینترنتی که به آن‌ها وبینار گفته می‌شود و انواع وبینار را معرفی کنیم.

همچنین می‌خواهیم به شما بگوییم وبینار به چه صورت کار می‌کند و نحوه برگزاری این رویداد آنلاین به چه صورت است.

وبینار چیست و انواع آن

منظور از وبینار چیست؟

به بیان ساده، وبینار (Webinar) یک سمینار یا کنفرانس است که به صورت آنلاین کاربران در آن جلسه حضور پیدا می‌کنند و سمینار را برگزار می‌کنند.

برگزاری وبینار این اختیار را به شما می‌دهد که بدون نیاز به مکان و حضور فیزیکی، یک نشست مجازی را با مجموعه‌ای از حاضرین برگزار کنید.

از طرف دیگر، حاضرین می‌توانند در هر موقعیت محلی با هر دستگاه هوشمندی مانند کامپیوتر، تبلت و حتی گوشی در وبینار حضور پیدا کنند.

وبینارها معمولا با فعالیت‌های تجاری و مشاغل در ارتباط هستند و آن‌ها به عنوان یک فن در زمینه تقویت اعتبار یا بهتر شدن رابطه‌ها کاربرد دارند.

هم‌چنین در صورتی که یک گروه کاری جهانی داشته باشید می‌توانید به جای برگزاری کنفرانس‌های گروهی در محل کارتان، وبینار راه‌اندازی کنید.

اهداف برگزاری وبینار

هدف اولیه هر وبیناری معمولا راهنمایی، اجرا و یا یادگیری است.

بیشتر وبینارها به طور کلی بیشتر به صورت بین سازمانی (B2B) اجرا می‌شوند، از آن‌ها می توان در حوزه بازاریابی مشتریان (B2C) نیز استفاده کرد.

وبینارها اهداف و کاربردهایی دارند از جمله:

  • یاد دادن و اطلاع رسانی به جامعه هدف از محصول یا سرویس های جدید شرکت
  • نمایش ویژگی های گوناگون محصول و سرویس های تازه شرکت و مزایای بهرمندی و استفاده از آن ها
  • راهنمایی و آموزش به مشتریان و جامعه هدف در حوزه نحوه استفاده از محصول.

به این صورت در سمینارها به اشتراک‌گذاری اطلاعات با حضور کاربران هدف پرداخته می‌شود. این اهداف وبینارها از لحاظ اقتصادی به صرفه و کاربردی هستند.

منافع و مزایای وبینار

  • علاوه براینکه زمینه تعامل راحت‌تر و بیشتر میان مدیر و شرکت‌کنندگان را فراهم می‌کند، در وبینار می‌توان بر اساس بازخوردهای دریافتی، وبینار فعلی و نشست‌های آینده را ارتقا داد.
  • می‌توان صفحه نمایش کامپیوتر و از طرفی دوربین‌تان را برای ارتباط بهتر (face to face) با حاضرین به اشتراک گذاشت.
  • در وبینار حاضرین می‌توانند پرسش‌های خود را مطرح کنند و پاسخ فوری یا پاسخ در زمان مقرر دریافت کنند و در نظر سنجی‌ها شرکت کنند که شیوه خوبی جهت جلب توجه بهتر شرکت‌کنندگان در طول به شمار می‌آید.
  • امکان ضبط رویداد به صورت فایل ویدیویی و صوتی وجود دارد تا در آخر برای علاقه‌مندان ارسال کنید.
  • اغلب هزینه‌های جانبی اضافی همچون هزینه پذیرایی، هزینه‌های امنیتی و … حذف می‌شود.
  • در اجرای سمینار به هماهنگی با بعضی از سازمان‌های مربوطه نیز نیاز است که اجرای وبینار به این هماهنگی‌ها احتیاجی ندارد.
  • محدودیت در فضا وجود ندارد، بنابراین هر تعداد شرکت‌کننده‌ای که بخواهید، می‌تواند در آن حضور داشته باشند.
انواع وبینار

انواع وبینار

شاید بپرسید وبینار هم باید مثل سمینار به صورت مستقیم و زنده باشد؟

در پاسخ باید گفت دو نوع وبینار وجود دارد:

وبینار مستقیم:

به‌ صورت پخش مستقیم و زنده برگزار می‌شود؛ بنابراین زمینه تعامل بهتر و بیشتری را مهیا می‌کند تا حاضرین بتوانند همان لحظه سوالی که برای‌شان پیش آمده را بپرسند و به پاسخ برسند.

وبینارهای از قبل ضبط شده:

همان‌طور که مشخص است این وبینارها از قبل برگزار و ضبط شده‌اند و معمولاً به حالت تکرار در اختیار افراد جدید قرار می‌گیرد؛ بنابراین تعامل و پرسش و پاسخ آنی امکان پذیر نیست.

نحوه استفاده و کار با وبینار

اول از همه شما به اینترنت پر سرعتی (حداقل سرعت ۱ مگا بیت بر ثانیه) نیاز دارید. درصورتی که خودتان برگزارکننده هستید باید یک میکروفون نیز داشته باشید.

سازمان‌های مختلفی کنفرانس برگزار می‌کنند. بیشتر آن‌ها نیاز دارند که شما یک مرتبه برنامه‌ای را روی کامپیوتر یا گوشی خود نصب کنید و در حین اجرای وبینار از آن استفاده کنید.

برای نمونه شرکت‌هایی هستند که برای برگزاری وبینار، از کلاسینار برنامه‌ای مانند بیگ بلو باتن را خریداری می‌کنند و تمام حاضرین وبینار تنها باید از طریق یک مرورگر به وبینار متصل شوند یا در صورت تمایل یک‌بار برای همیشه نرم افزار را نصب کنند؛ بدون اینکه زمان و هزینه‌ای را برای رفت و آمد بگذارید می‌توانید در وبینار حضور داشته باشید.

برگزاری وبینار

برای برگزاری وبینار به چه مواردی نیاز است؟

برای برگزاری نیاز است که از کلاسینار ارائه‌دهنده سرویس وبینار، اشتراک بخرید. به این قسمت مراجعه کنید.  سپس وبینارهای خودتان را به آسانی برگزار و مدیریت کنید.

بیگ بلو باتن کلاسینار یکی از پلتفرم‌های محبوب است که همه امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد و اکانت آن را از ما می‌توانید تهیه کنید.

جمع بندی

در آخر امیدواریم وبینار و مزایای برگزاری آن را به خوبی معرفی کرده باشیم.

در صورتی که ابهام یا سوالی در رابطه با این مطلب حتما با ما تماس بگیرید تا هم پاسخ‌گوی شما باشیم و هم از تجربیات شما بهره‌مند شویم.

درضمن در صورتی که می‌خواهید اکانت برنامه بیگ بلو باتن را خریداری کنید می توانید با کارشناسان کلاسینار از طریق چت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *