چرا بیگ بلو باتن را برای آموزش مجازی خود انتخاب کنیم؟

BigBlueButton

چرا بیگ بلو باتن را برای آموزش مجازی خود انتخاب کنیم؟

آموزش مجازی، روش مدرن آموزش است که این قابلیت را دارد که در غیاب فضاهای قدیمی کلاس برپایه عملکرد و تاثیرگذاری از راه دور برگزارکننده آموزش آنلاین باشد.

پلتفرم آموزش آنلاین، سامانه یکپارچه‌ای از سرویس‌های تعاملی است که به معلمان، دانشجویان و دیگر افراد درگیر آموزش، یک‌سری از علوم، ابزار و منابع برای پشتیبانی، بهتر شدن آموزش و مدیریت آن‌ها ارائه می‌دهد.

یکی از انواع سامانه‌های آموزش مجازی، پلتفرم بیگ بلو باتن (BigBlueButton) است که در میان پلتفرم‌های آموزش مجازی، برتری خود را ثابت کرده است.

در ادامه به بررسی این موضوع توسط مجموعه کلاسینار می‌پردازیم.

بهترین سامانه‌های آموزش مجازی در جهان

سیستم‌های آموزش مجازی و ال ام اس زیادی در جهان وجود دارد که اساتید می‌توانند توسط آن‌ها آموزش‌های غیرحضوری خود را به دانشجویان ارائه دهند.

هر یک از این سیستم‌ها، امکانات و شاخصه‌های مختلفی را در دسترس کاربران خود می‌گذارند.

امکاناتی نظیر برگزاری راحت کلاس درس، تقسیم‌بندی کلاس‌ها، برگزاری جلسه‌ها و کمیسیون‌ها و سازگاری با همه دستگاه‌های هوشمند که هر یک به استفاده آسان‌تر از سامانه‌های آموزش مجازی کمک می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های اساسی پلتفرم‌های آموزش آنلاین معروف در جهان، پشتیبانی از زبان فارسی است.

صرفا پلتفرم‌های بیگ بلو باتن، اسکای روم و گوگل کلاس روم دارای این ویژگی هستند.

استفاده از اکثر پلتفرم‌ها به دلیل تحریم، در کشور ما امکان پذیر نیست اما پلتفرم‌های ادوبی کانکت، BigBlueButton، SkyRoom و … این دسترسی را برای ایرانیان نیز فراهم کرده‌اند.

BigBlueButton_icon

به برنامه‌های نوپا نمی‌شود اعتماد کامل کرد!

برخی از برنامه‌های آموزش مجازی که در شرایط اضطراری بحران کرونا طراحی و ارائه شدند، سعی کردند تا کمبودهای ناشی از تعطیلی مدارس را جبران کند. اما در این مسیر با مشکلاتی نیز روبرو شدند.

برای مثال برنامه نوپا شاد که اصلا زیرساخت‌های مناسب برای آموزش مجازی ندارد و در مجموع نسبت به پلتفرم‌های آموزش مجازی محبوب و قدیمی مثل بیگ بلو باتن که تا حد زیادی به فضای آموزش حضوری شبیه‌سازی شده است، «شاد» کاستی‌ها و نقایص بسیاری داشته است.

نبود امکاناتی همچون ویدئوکنفرانس، تخته سیاه، قابلیت اشتراک‌گذاری دسکتاپ، نظرسنجی، امتحان و … باعث شده برنامه‌ای مثل شاد مثل یک برنامه پیام‌رسان عمل کند.

بنابراین کیفیت تحصیل محصلان را فدای هزینه یا حمایت از برنامه‌های تازه وارد ایرانی پر از مشکل، نکنید.

برنامه شاد حتی نیازهای یک مدرسه را برای آموزش آنلاین پاسخگو نبوده است در صورتی که پلتفرمی مثل bigbluebutton قابلیت برگزاری وب کنفرانس را در سطح ملی و بین المللی دارد.

این پلتفرم امکان برگزاری وبینارهای یکطرفه و تعاملی را به اداره‌ها، آموزشگاه‌ها و سازمان‌ها می‌دهد.

علاوه بر آموزش مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان، اعضای یک نهاد که در پراکندگی جغرافیایی و یا در مسافت‌های دور که با هم قرار دارند نیز می‌توانند با استفاده از این پلتفرم، جلسات مجازی برگزار کنند.

معرفی نرم افزار بیگ بلو باتن

BigBlueButton  یک سیستم کنفرانس وب منبع باز برای یادگیری آنلاین است.

منبع بازیعنی شما دسترسی کامل به کد منبع BigBlueButton تحت مجوز منبع باز دارید. با استفاده از کد منبع ، می توانید با کمک جامعه آن را ، نصب ، سفارشی سازی ، توسعه ، بزرگ و کوچک کرده یا آن را در محصولات و خدمات خود استفاده کنید. خوب است نه؟

سیستم کنفرانس وب – BigBluebutton تمام ویژگی های اصلی مورد انتظار شما را از یک سیستم کنفرانس وب تجاری (اما تحت مجوز منبع باز) شامل اشتراک گذاری صوتی ، تصویری ، ارائه و صفحه در زمان واقعی – به همراه ابزارهای همکاری مانند چت (عمومی و خصوصی) در اختیار شما قرار می دهد. همچنین شامل تخته سیاه ، یادداشت های مشترک است. این پلتفرم می تواند جلسات شما را برای پخش بعدی ضبط کند.

یادگیری آنلاین – از بیگبلو می توان به خوبی در آموزش استفاده کرد. به عنوان مثال ، یک معلم می تواند تخته سیاه چند کاربره را به کار ببرد تا مستقیماً به یک دانش آموز یاد دهد که مسئله را حل کند. BigBlueButton با تمام سیستم های اصلی مدیریت یادگیری (LMS) تعامل عمیقی دارد. همچنین از قابلیت یادگیری ابزارهای همکاری (LTI) 1.0 برای ادغام با سایر سیستم های LMS پشتیبانی می کند.

BigBlueButton یک برنامه وب مبتنی بر HTML5 است. برخلاف بسیاری از سیستم های تجاری کنفرانس وب که نیاز به نصب نرم افزار دارند ، BigBlueButton  در مرورگر وب شما اجرا می شود. برای پیوستن به جلسه BigBlueButton ، روی لینک کلیک کنید که یک آدرس برای پیوستن به وبینار در مرورگر شما باز می کند. سرور BigBlueButton URL را دریافت می کند ، آن را اعتبارسنجی می کند و سرویس گیرنده BigBlueButton را بارگیری می کند. پس از بارگیری ، بلافاصله از شما خواسته می شود که به پل صوتی بپیوندید و شروع به همکاری کنید. هیچ افزونه ای برای بارگیری نیاز نیست ، هیچ نرم افزاری برای نصب  این پلتفرم نیاز نیست. با استفاده از پشتیبانی داخلی مرورگر از کتابخانه های ارتباطات وب (WebRTC) با استفاده از پشتیبانی داخلی مرورگر ، اشتراک گذاری صوت ، تصویر و صفحه را با کیفیت بالا ارائه می دهد.

WebRTC استانداردی است که توسط همه مرورگرهای اصلی از جمله Chrome ، FireFox ، Safari  و Safari Mobile پشتیبانی می شود. برای بهترین نتایج در رایانه و لپ تاپ ، Chrome ، Microsoft Edge  یا Firefox را توصیه می کنیم. برای Chromebook ها ، مرورگر Chrome داخلی را توصیه می کنیم.

تصویری از BigBlueButton که بر روی مرورگرChrome در حالت افقی اجرا می شود را مشاهده کنید:

bigbluebutton classinar

 

پشتیبانی از تلفن همراه

BigBlueButton دارای طراحی “اول موبایل” است: ما رابط کاربر (UI) را به گونه ای طراحی کردیم که اول روی گوشی موبایل اجرا شود. مانند پلتفرم مربوط به دسکتاپ ، هیچ برنامه موبایلی برای بارگیری یا نصب روی موبایل نیاز نیست.  در مرورگر تلفن همراه شما اجرا می شود.

BigBlueButton روی iOS نسخه 12.2+ و نسخه Android 6.0+ اجرا می شود. برای پیوستن به جلسه ، روی پیوند در مرورگر یا یک برنامه تلفن همراه مانند Moodle Mobile کلیک کنید ، و BigBlueButton در Safari Mobile (iOS) یا Google Chrome (Android) اجرا شود.

در اینجا تصویری از BigBlueButton که بر روی مرورگرChrome  تلفن همراه اندروید در حالت افقی اجرا می شود را مشاهده کنید:

bigbluebutton classinar

تنها محدودیت درمورد نسخۀ موبایلی این است که مرورگرهای تلفن همراه از اشتراک گذاری صفحه تلفن همراه پشتیبانی نمی کنند (اگرچه می توانید اشتراک صفحه کاربر دیگری را مشاهده کنید). یعنی صفحۀ موبایل قابل اشتراک گذاری نیست. اما کاربری از گوشی می تواند صفحۀ رایانه را دیگران که اشتراک گذاری شده است را ببیند.

دو نوع کاربر در BigBlueButton وجود دارد: بیننده و تعدیل کننده.

بیننده (معمولاً دانش آموز) می تواند چت کند ، صدا/تصویر بفرستد/و دریافت کند ، به نظرسنجی ها پاسخ دهد ، ایموجی (مانند دست بلند شده خود) نشان دهد و در اتاق استراحت شرکت کند. آنها نمی توانند روی سایر دانش آموزان کلاس تأثیر بگذارند.

یک ناظر (معمولاً مربی) می تواند هر کاری را که بیننده می تواند انجام دهد ، به علاوه کارهای دیگر را انجام دهد. ناظر می تواند بینندگان دیگر را با صدا/بیصدا کند ، بینندگان را قفل کند (مثلاً استفاده از چت خصوصی آنها را محدود کند) ، هر کاربری (از جمله خود آنها) را ارائه دهندۀ فعلی کند و اتاقهای استراحت را راه اندازی کند. چند تعدیل کننده در یک جلسه می تواند وجود داشته باشد.

ارائه دهنده یک لایه اضافی از امتیازات است که به هر کاربر این امکان را می دهد:

بارگذاری اسلایدها

تخته سیاه چند کاربره را فعال/غیرفعال کنید

نظرسنجی را شروع کنید

ویدیوی YouTube ، vimeo ، peertube یا Canvas Studio را به اشتراک بگذارید

صفحه نمایش آنها را به اشتراک بگذارید

در آن واحد، فقط یک ارائه دهنده می تواند وجود داشته باشد. باز هم ، هر ناظری می تواند هر کاربر (از جمله خود) را ارائه دهندۀ فعلی معرفی کند.

اگر شما ادمین هستید و علاقه مند به راه اندازی سرور BigBlueButton خود هستید ، به شما توصیه می کنیم:

برای درک بهتر قابلیت های بیننده ، ناظر و ارائه کننده ، به مرکز آموزش کلاسینار کنید.

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از BigBlueButton در کلاسینار بسازید و آن را امتحان کنید.

ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید: اینستاگرام کلاسینار.

امکانات کلاس مجازی بیگ بلو باتن

BigBlueButton

یادداشت های مشترک

اشتراک گذاری صفحه

تخته وایت برد

نظر سنجی آنلاین

اتاق استراحت

صوت و تصویر

تخته وایت برد چند کاربره

پرسش و پاسخ

ضبط و نمایش

گفتگوی عمومی و خصوصی

اجازه برای پرسش

کلاسهایی مجزا برای گفتگو

ایموجی ها

اشتراک گذاری فایل

بالا بردن دست و اجازه گرفتن

نمایش وضعیت اتصال کاربران

اجازه برای ورود به کلاس

انتخاب تصادفی کاربران برای پرسیدن سوال

دموی بیگ بلو باتن

دموی وبینار بیگ بلو باتن

جهت ورود به محیط دموی نرم افزار اطلاعات لازم را در فیلد وارد کنید.


نام : دلخواه
کد استاد : admindemo
کد دانشجو : demo

دموی مدیریت آموزش هنرجویان (LMS) + وبینار

جهت ورود به محیط دموی نرم افزار اطلاعات لازم را در فیلد وارد کنید.

Username : student

Password : student

دمو وبینار بیگ بلو باتن

بعد از دیدن دمو، اگر دوست داشتید!

برای سفارش و دیدن تعرفه‌های بیگ بلو باتن کلاسینار

به صفحه تعرفه و خرید وارد شوید و از دموی 7 روزه رایگان ما نیز استفاده کنید.

سوالات متداول

بیگ بلو باتن یک سیستم برگزاری کنفرانس مبتنی بر وب با منبع باز است.

بیگ بلو باتن از اشتراک گذاری بی درنگ صوت، ویدیو و اسلاید (با کنترلهای وایتبرد)، چت و صفحه نمایش حمایت می کند. معلم می تواند از راه دور دانش آموزان را در نظرسنجی دعوت کرده و با ایموجی، تخته سفید چند کاربری و اتاق استراحت تعامل کاملی با آنها برقرار کند.

ارائه دهندگان می تواند محتوا را ضبط کنند تا بعداً دیگران بتوانند دوباره آن را پخش کنند. ما بیگ بلو باتن را برای یادگیری آنلاین طراحی کردیم (گرچه می توان از آن استفاده های دیگری هم داشت).

موارد استفادۀ آموزشی بیگ بلو باتن عبارتند از:

  • تدریس خصوصی آنلاین (تدریس یک معلم به یک شاگرد)
  • کلاسهای از پیش ضبط شده (ضبط محتوا قبل از جلسه کلاس)
  • همکاری گروهی (چندین معلم برای چندین محصل)
  • کلاسهای آنلاین (تدریس یک معلم برای چندین شاگرد)

بیگ بلو باتن از کتابخانه های ارتباط بی درنگ مبتنی بر وب  (WebRTC) که در مرورگر تعبیه شده است استفاده می کند تا با کیفیتی عالی صوت، ویدیو و صفحه نمایش به اشتراک گذاشته شود. WebRTC استانداردی است که اکثر مرورگرها از جمله کروم، فایرفاکس، سفری و سفری موبایل از آن حمایت می کنند.

بیگ بلو باتن یک اپلیکیشن سروری قوی و مستحکم است که همه خصوصیتهای لازم برای تدریس، جلسه و همکاری آنلاین را دارد. این اپلیکیشن به پهنای باند بالاتر برای اشتراک گذاری ویدیو و صفحۀ نمایش نیاز دارد که همین موضوع آن را برای طرفی که منابع را دارد سنگین می کند.

بیگ بلو باتن یکی از بهترین راهکارهای نرم افزاری برای کنفرانس ویدیویی است و جایگزینی خوب برای زوم و دیگر نرم افزارهای تجاری است که معلوم شده اند به حریم شخصی ما هیچ احترامی نمی گذارند.

موقع اشتراک گذاری کل صفحۀ نمایشتان، کاربران صفحۀ نمایش شما را خواهند دید حتی وقتی به مرورگرها یا پنجرۀ اپلیکیشن دیگری ناوبری می کنید.

  • خصوصیات پیشرفته. حمایت چند زبانه، پخش آنلاین همزمان
  • خصوصیات پایه. ضبط صوت و ویدیو. تماس صوتی
  • حالتهای کنفرانسی. طوفان ذهنی. جلسات داخلی
  • محتوی. حاشیه نویسی و تفسیر. نوشتن مشارکتی و جمعی
  • خصوصیات تعاملی. دست بالا کردن الکترونیک.
  • ابزارهای قبل از جلسه. دعوت ایمیلی و یادآوری کننده ها.
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *