مزایای وبینار آنلاین چیست و کاربرد وبینار کدام است؟

مزایای وبینار آنلاین چیست و کاربرد وبینار کدام است؟

وبینار آنلاین سمیناری است که از طریق وب برگزار می شود. در جهانی که اینترنت بر همه جنبه های زندگی ما از کار کردن و خرید کردن گرفته تا آموزش، سمینارهای وبی یا وبینار قسمتی جداناشدنی از روند آموزش ما شده است. وبینار یکی از انواع کنفرانس مجازی است. با کنفرانس مجازی فرد می تواند در هرجای جهان، با لپتاپ و ارتباط اینترنتی خود سخنرانی انجام دهد. به همین شکل، وبینار هم یک نوع کنفرانس مجازی است که برای آموزش و تعلیم استفاده می شود. این بستر امکانات زیادی دارد از جمله ارتباط صدا و تصویر. امکانات به اشتراک گذاری فایلها. و استفاده از وایت برد. در این مطلب می خواهیم وبینار آنلاین را به شما معرفی کنیم و برخی از مزایای آن را مورد نظر قرار دهیم.

در این مطلب می خوانید:

علت نامگذاری

وبینار کلمۀ آمیزه یا blending است از دو کلمۀ سمینار و وب. خود سمینار در اصل به معنی بذر بوده است! شاید به این دلیل که هر سخنرانی ای بذری برای کارهای دیگر است.

خصوصیات کلی وبینار آنلاین

وبینار آنلاین بستری است که سخنران یا معلم می تواند مطالب را در آن تدریس کند. ارتباط استاد صوتی است البته می تواند تصویر خود را هم ارائه دهد. همچنین استاد می تواند مطالب را به صورت چت ارائه دهد. مثلاً برای تأکید بر کلمه ای یا نمایش املای صحیح کلمه می تواند مطلب را در قسمت چت، تایپ کند. شرکت کنندگان نیز مطالب صوتی استاد را می شنوند. و با اجازه گرفتن یا دست بلند کردن نمادین در وبینار می توانند از میکروفون خود بهره ببرند.

در وبینار آنلاین این قابلیت وجود دارد که فایلها به اشتراک گذاشته شود. فایلها می توانند عکس یا فایلهای دیگر مثل PDF باشد. مثلاً استاد می تواند عکس را به اشتراک بگذارد تا روی آن توضیح دهد. یا مطلب یا کتاب در فرمت PDF را می تواند به شرکت کنندگان ارائه دهند.

محیط وبینار آنلاین تا جای ممکن تعاملی است. از سوی دیگر، راحتی و انعطاف مکانی و زمانی بسیار خوبی برای استاد و شاگردان وجود دارد. چه سخنران چه شرکت کنندگان می توانند در هر جایی که باشند با رایانه خود در وبینار شرکت کنند. همچنین شاگردان اگر نتوانند با توجه کامل در کلاس شرکت کنند، می توانند کلاس ضبط شده بعداً با توجه و تمرکز کامل ببینند و از مطالب آن بهره ببرند. شاگردان می توانند با استرس کمتر، و با راحتی بیشتر در کلاس شرکت کنند. و می توان گفت که به دلیل راحتی بیشتر، برخی شاگردان علاقه بیشتری به درس نشان می دهند. چون استرسهای معمول درس حضوری را ندارد. حتی امتحانها هم می تواند به صورت اینترنتی انجام شود. وبینار می تواند تحولی در آموزش به وجود آورد. همچنین در دوره هایی مثل کرونا این ابزار نشان داده که از قابلیت بسیار خوبی برخوردار است.

انعطاف زمانی و مکانی وبینار آنلاین باعث می شود که افرادی که شاغل هستند هم بتوانند راحتتر به ادامۀ تحصیل خود مبادرت بورزند. زیرا اگر هم نتوانند حضور فعالی در هنگام برگزاری کلاس داشته باشند، بعداً می توانند با دقت بیشتری کلاس ضبط شده را گوش دهند.

وبینار آنلاین

کاربرد وبینار

آنچه وبینار را جذاب می کند وسعت حیطه های کاربرد آن است. از جمله کاربردهای وبینار شامل ورکشاپ آموزشی و سمینارهایی با اهداف تدریس، بازاریابی و تبادل معلومات علمی برگزار می شوند.

1- وبینار آموزشی

وبینار یک گزینۀ خوب برای آنهایی است که می خواهند کارگاه آموزشی برگزار کنند. این ورکشاپها برای یک هدف معین هستند و بین یک ساعت و نیم تا چهار ساعت طول می کشند. تعداد شرکت کنندگان زیادی می توانند به وبینار شما بپیوندند. امکانات تعاملی خوب وبینار کمک می کند که بین شرکت کننده و سخنران تعامل کاملی برقرار باشد و آنها بتوانند از سخنران سوالات خود را در مورد موضوع وبینار بپرسند.

2- وبینار در بازاریابی

وبینار می تواند در معرفی محصول نقش بسزایی ایفا کند. افراد در هر جایی که هستند می توانند یک وبینار برپا کنند تا فروشنده بالقوه بتواند محصول خود را به مشتریان بالقوه معرفی کند. این یک روش بازاریابی بسیار موثر است. زیرا تبلیغ ویدیویی زنده از روشهای دیگر بازاریابی بسیار موثرتر است.
همچنین وبینار در ارائه خدمات پس از فروش نیز بسیار موثر و نقش آفرین باشد.

3- وبینار علمی

توسن علم به سرعت حرکت می کند و دانشمندان شوق آن دارند که یافته خود را برای همتایان و همفکران خود فراید بزنند. وبینار بستری مناسب است که دانشمندان می توانند موضوعاتی که برای خود جالب و مهم است را با هم به اشتراک بگذارند.

4- وبینار اجتماعی

وبینار بستر و سکویی است برای این که در حوزۀ مختلف اجتماعی، سمینارهایی انجام شود. افرادی که دغدغه اجتماعی مشترکی دارند یا می خواهند موضوع مهمی را با افراد دیگر در میان بگذارند می توانند از وبینار استفاده کنند. وبینارها می توانند با موضوع محیط زیست، دین و انگیزشی برگزار شوند.

علل سازمان دهی وبینار

وبینار خصوصیات و مزایای بسیار جذاب و موثر دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

 

خصوصیات و مزایای وبینار آنلاین:

 

1- تعامل صوتی و تصویری

در بستر وبینار، معلم یا سخنران می تواند ارتباط کامل صوتی و تصویری با شاگردها داشته باشد. معلم می تواند کاملاً جلسه را مدیریت کند. مثلاً شاگرد اگر سوالی داشته باشد، می تواند دست بلند کند، و معلم با دیدن علامت دست بلند کردن او، میکروفون او را باز می کند تا شاگرد در میان جمع سوال خود را بپرسد. و همه شرکت کنندگان دیگر سوال او را می شنوند و معلم به سوال برای همه جواب می دهد.

2- فقط شنونده، یا شنونده و میکروفون

وبینار اختیارات متعددی را در اختیار شاگردان و شرکت کنندگان قرار می دهد. مثلاً شاگرد می تواند در آغاز ورود خود به وبینار، تعیین کند که فقط شنونده باشد. یا می خواهد هم شنونده باشد و هم میکروفون داشته باشد. خوبی این قضیه این است که وقتی شرکت کننده وضعیت فقط شنونده را انتخاب می کند، خیالش راحت است که صدایی از او و محیطش وارد وبینار نمی شود.

3- تنظیم کیفیت تصویر برای سرعت کم

برای ارتباط یا سرعت اینترنتی کم، شرکت کننده می تواند انتخاب کند که صدا کیفیت قابل قبولی داشته باشد. اما تصویر تا جای ممکن کوچک باشد تا خللی در ارتباط با معلم پیش نیاید.

4- قابلیت ضبط جلسات

یکی از مزایا و خصوصیات عالی وبینار این است که جلسات قابل ضبط شدن است. در این زمانه که افراد گاهی نمی توانند در همان زمان معین برگزاری سخنرانی یا کلاس، در وبینار شرکت کنند. این قابلیت وجود دارد که کلاس ضبط شود و شرکت کننده بعداً با خیال راحت و با توجه کامل کلاس را مرور کند.

خوبی دیگر این قابلیت این است که اگر شرکت کننده مطلب را خوب متوجه نشد می تواند چند بار قسمت مورد نظر خود را مرور کند.

5- قابلیت اشتراک

یکی دیگر از مزایای وبینار این است که سخنران یا شرکت کنندگان می توانند فایل با هم به اشتراک گذارند. مثلاً کتابهای مجازی یا کتاب PDF که موضوع اصلی درس است قابل اشتراک است. این مزیت باعث می شوند که همه شرکت کنندگان بتوانند از آن منابع استفاده کنند.

همین خصوصیت باعث می شود که معلم بتواند عکس یا فایل را به اشتراک گذارد و در صفحه بگذارد. و بقیه تصویر را مشاهده کنند. و از روی همان تصویر درس را می دهد. مثلاً ممکن است جدول یا عکس یا گراف باشد که معلم می خواهد در مورد آن توضیح دهد. به این صورت معلم می تواند توضیح کاملی را با تصویر با کیفیت ارائه دهد.

6- تخته سفید یا وایت برد

قابلیت دیگر وبینار وجود وایت برد یا تخته سفید است. معلم می تواند اگر بخواهد تصویری را روی وایت برد ترسیم کند. البته معمولاً نوشتن و ترسیم روی وایت برد دیجیتالی دست خط خوبی می خواهد! و معمولاً ترسیم خوبی از آب در نمی آید. ولی وجود این قابلیت برخی مواقع بسیار مفید است. مثلاً در تصویری که استاد به اشتراک گذاشته مطلبی هست که به روشنی نشان داده نشده است. و استاد با ترسیم خود روی وایت برد می تواند نقصی که در عکس است را توضیح دهد.

معرفی نرم افزارهای برگزاری وبینار

چند نرم افزار برای ترتیب دادن وبینار استفاده می شود. ولی اینجا ما 4 مورد از آنها که بیشتر استفاده می شوند را برای شما معرفی می کنیم.

نرم افزار بیگ بلو باتن( BigBlueButton)

نرم افزار برگزاری وبینار BigBlueButton قابلیتهای بسیار عالی دارد. تعامل صوتی و تصویری ، چت و تخته سفید از این سکو، یک بستر کامل و راحت تعاملی می سازد. برای استفاده از این سکو نیازی به نصب نرم افزار نیست. همین خصوصیات، آن را یک سکوی بسیار محبوب و رایج کرده است. و بسیاری از کاربران هنگام انتخاب سکوی وبینار از این برنامه بهره می برند.

نرم افزار زوم (Zoom)

زوم می تواند 500 شرکت کننده را پشتیبانی کند. و از لحاظ هزینه ای هم مناسب است. با محدودیت شرکت کننده و مدت زمان می توانید سمینار رایگان برگزار کنید. مثلاً یک جلسه 40 دقیقه ا ی با حداکثر 100 شرکت کننده. این نرم افزار یکی از مواردی است که در سطح جهان بسیار استفاده می شود.

نرم افزار اسکای روم ( Sky Room)

اسکای روم یک سکوی برگزاری وبینار است. این نرم افزار ایرانی است و مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت آن را ساخته است. مزیت این نرم افزار این است که چون ایرانی است رابط کاربری آن فارسی است. برای همین برای کاربر ایرانی استفاده از آن راحتتر است. مزیت دیگر این است که هیچ نیازی به نصب نرم افزار نیست.

نرم افزار ادوبی کانکت (Adobe Connect)

اگر به دنبال یک نرم افزار وبینار ساده هستید که با سرعتهای کم اینترنت هم سازگار است، ادوبی کانکت راه حل شما است. آن یکی از رایجترین سکوها برای آموزش برخط و برگزاری وبینار است. محیط آن مناسب، ساده و راحت است.

نرم افزار کلیک میتینگ (Click Meeting)

این نرم افزار هم نیازی به نصب ندارد. تعریف وبینار و کلاس در این سکو ساده است. اما به محبوبیت و مقبولیت سکوهای فوق الذکر نیست.

سخن آخر

وبینار آنلاین با راحتی زیاد، و امکانات تعاملی و گرافیکی و صوتی و تصویری کامل، تحولی در آموزش ایجاد کرده است. با راحتی و کارایی زیاد، و نیز قابلیتهایی مثل تعامل شرکت کنندگان، به اشتراک گذاری عکس و فایل و انعطاف زمانی و مکانی عالی ، عرصۀ آموزش قدم در مسیر جدیدی گذاشته است.

سوالات متداول

 • وبینار آنلاین چیست؟

  وبینار همان سمینار وبی است. و توسط آن افراد از هر نقطه ای می توانند سمینارهایی جهت آموزش، بازاریابی و ... برگزار کنند.

 • کاربرد وبینار در چه حوزه هایی است؟

  وبینار در عرصه آموزش گروهی یا کلاس و یا تدریس خصوصی کاربرد دارد. همچنین وبینار می تواند در جهت معرفی محصول و بازاریابی کاربرد داشته باشد. امکان استفاده از وبینار برای سمینار علمی و نیز مسائل اجتماعی وجود دارد. سمینار اجتماعی شامل سمینار محیط زیستی، دینی و انگیزشی و غیره می شود.

 • با چه پلتفرمهایی می توان وبینار برگزار کرد؟

  نرم افزارهای زیادی برای برگزاری وبینار وجود دارد. از جمله بیگ بلو باتن، ادابی کانکت، زوم و اسکای روم. برخی از این سکوها نیازی به نصب نرم افزار ندارند. نرم افزار اسکای روم ایرانی است و رابط کاربری فارسی دارد.

 • چگونه می توان یک وبینار برگزار کرد

  کاربران عزیز در کلاسینار ثبت نام می کنند. و بعد از انتخاب پلان مورد نظر ، کاربر می تواند در عرض چند دقیقه می توانید یک وبینار با تعامل کامل صوتی و تصویری برگزار کنید. و لینک آن را بین شرکت کنندگان خود به اشتراک بگذارید.

 • هزینۀ برگزاری یک وبینار از چقدر است؟

  هزینه برگزاری بنا به پلان انتخابی شما که مربوط به تعداد کاربر همزمان شما می باشد، از 70 هزار تومان، به بالا قابل برگزاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *