وبینار آنلاین و بیگ بلو باتن(BigBlueButton)

وبینار آنلاین و بیگ بلو باتن(BigBlueButton)

فهرست

وبینار آنلاین و بیگ بلو باتن:

وبینار آنلاین بستری است که سخنران یا معلم می تواند مطالب را در آن تدریس کند. ارتباط استاد صوتی است البته می تواند تصویر خود را هم ارائه دهد.

 همچنین استاد می تواند مطالب را به صورت چت ارائه دهد، مثلاً برای تأکید بر کلمه ای یا نمایش املای صحیح کلمه می تواند مطلب را در قسمت چت، تایپ کند.

 شرکت کنندگان نیز مطالب صوتی استاد را می شنوند و با اجازه گرفتن یا دست بلند کردن نمادین در وبینار می توانند از میکروفون خود بهره ببرند.

در وبینار آنلاین این قابلیت وجود دارد که فایلها به اشتراک گذاشته شود. فایلها می توانند عکس یا فایلهای دیگر مثل PDF  باشد.

 مثلاً استاد می تواند عکس را به اشتراک بگذارد تا روی آن توضیح دهد یا مطلب یا کتاب در فرمت  PDF  را می تواند به شرکت کنندگان ارائه دهند.

محیط وبینار آنلاین

محیط وبینار آنلاین تا جای ممکن تعاملی است. از سوی دیگر، راحتی و انعطاف مکانی و زمانی بسیار خوبی برای استاد و شاگردان وجود دارد.

 چه سخنران چه شرکت کنندگان می توانند در هر جایی که باشند با رایانه خود در وبینار شرکت کنند. همچنین شاگردان اگر نتوانند با توجه کامل در کلاس شرکت کنند، می توانند کلاس ضبط شده بعداً با توجه و تمرکز کامل ببینند و از مطالب آن بهره ببرند.

 شاگردان می توانند با استرس کمتر، و با راحتی بیشتر در کلاس شرکت کنند. و می توان گفت که به دلیل راحتی بیشتر، برخی شاگردان علاقه بیشتری به درس نشان می دهند. چون استرسهای معمول درس حضوری را ندارد.

حتی امتحانها هم می تواند به صورت اینترنتی انجام شود. وبینار می تواند تحولی در آموزش به وجود آورد. همچنین در دوره هایی مثل کرونا این ابزار نشان داده که از قابلیت بسیار خوبی برخوردار است.

انعطاف زمانی و مکانی وبینار آنلاین باعث می شود که افرادی که شاغل هستند هم بتوانند راحتتر به ادامۀ تحصیل خود مبادرت بورزند.

زیرا اگر هم نتوانند حضور فعالی در هنگام برگزاری کلاس داشته باشند، بعداً می توانند با دقت بیشتری کلاس ضبط شده را گوش دهند.

3629604

نرم افزار بیگ بلو باتن( BigBlueButton)

نرم افزار برگزاری وبینار BigBlueButton قابلیتهای بسیار عالی دارد. تعامل صوتی و تصویری ، چت و تخته سفید از این سکو، یک بستر کامل و راحت تعاملی می سازد. برای استفاده از این سکو نیازی به نصب نرم افزار نیست. همین خصوصیات، آن را یک سکوی بسیار محبوب و رایج کرده است. و بسیاری از کاربران هنگام انتخاب سکوی وبینار از این برنامه بهره می برند.

BigBlueButton  یک سیستم کنفرانس وب منبع باز برای یادگیری آنلاین است.

منبع بازیعنی شما دسترسی کامل به کد منبع BigBlueButton تحت مجوز منبع باز دارید. با استفاده از کد منبع ، می توانید با کمک جامعه آن را ، نصب ، سفارشی سازی ، توسعه ، بزرگ و کوچک کرده یا آن را در محصولات و خدمات خود استفاده کنید. خوب است نه؟

سیستم کنفرانس وب  BigBluebutton:

سیستم کنفرانس وب  BigBluebutton تمام ویژگی های اصلی مورد انتظار شما را از یک سیستم کنفرانس وب تجاری (اما تحت مجوز منبع باز) شامل اشتراک گذاری صوتی ، تصویری ، ارائه و صفحه در زمان واقعی  به همراه ابزارهای همکاری مانند چت (عمومی و خصوصی) در اختیار شما قرار می دهد. همچنین شامل تخته سیاه ، یادداشت های مشترک است. این پلتفرم می تواند جلسات شما را برای پخش بعدی ضبط کند.

از بیگ بلو می توان به خوبی در آموزش استفاده کرد. به عنوان مثال ، یک معلم می تواند تخته سیاه چند کاربره را به کار ببرد تا مستقیماً به یک دانش آموز یاد دهد که مسئله را حل کند. BigBlueButton با تمام سیستم های اصلی مدیریت یادگیری (LMS) تعامل عمیقی دارد. همچنین از قابلیت یادگیری ابزارهای همکاری (LTI) 1.0 برای ادغام با سایر سیستم های LMS پشتیبانی می کند.

وبینار آنلاین و بیگ بلو باتن( BigBlueButton):

BigBlueButton یک برنامه وب مبتنی بر HTML5 است. برخلاف بسیاری از سیستم های تجاری کنفرانس وب که نیاز به نصب نرم افزار دارند ، BigBlueButton   در مرورگر وب شما اجرا می شود. برای پیوستن به جلسه BigBlueButton ، روی لینک کلیک کنید که یک آدرس برای پیوستن به وبینار در مرورگر شما باز می کند. سرور BigBlueButton URL را دریافت می کند ، آن را اعتبارسنجی می کند و سرویس گیرنده BigBlueButton  را بارگیری می کند. پس از بارگیری ، بلافاصله از شما خواسته می شود که به پل صوتی بپیوندید و شروع به همکاری کنید. هیچ افزونه ای برای بارگیری نیاز نیست ، هیچ نرم افزاری برای نصب  این پلتفرم نیاز نیست. با استفاده از پشتیبانی داخلی مرورگر از کتابخانه های ارتباطات وب (WebRTC) با استفاده از پشتیبانی داخلی مرورگر ، اشتراک گذاری صوت ، تصویر و صفحه را با کیفیت بالا ارائه می دهد.

 WebRTC استانداردی است که توسط همه مرورگرهای اصلی از جمله Chrome ، FireFox ، Safari   و   Safari Mobile  پشتیبانی می شود. برای بهترین نتایج در رایانه و لپ تاپ ، Chrome ، Microsoft Edge   یا Firefox را توصیه می کنیم. برای Chromebook ها ، مرورگر Chrome داخلی را توصیه می کنیم.

6461

خصوصیات و مزایای وبینار آنلاین:

 • تعامل صوتی و تصویری

در بستر وبینار، معلم یا سخنران می تواند ارتباط کامل صوتی و تصویری با شاگردها داشته باشد. معلم می تواند کاملاً جلسه را مدیریت کند. مثلاً شاگرد اگر سوالی داشته باشد، می تواند دست بلند کند، و معلم با دیدن علامت دست بلند کردن او، میکروفون او را باز می کند تا شاگرد در میان جمع سوال خود را بپرسد.

 و همه شرکت کنندگان دیگر سوال او را می شنوند و معلم به سوال برای همه جواب می دهد.

 • فقط شنونده، یا شنونده و میکروفون

وبینار اختیارات متعددی را در اختیار شاگردان و شرکت کنندگان قرار می دهد. مثلاً شاگرد می تواند در آغاز ورود خود به وبینار، تعیین کند که فقط شنونده باشد.

یا می خواهد هم شنونده باشد و هم میکروفون داشته باشد. خوبی این قضیه این است که وقتی شرکت کننده وضعیت فقط شنونده را انتخاب می کند، خیالش راحت است که صدایی از او و محیطش وارد وبینار نمی شود.

 • تنظیم کیفیت تصویر برای سرعت کم

برای ارتباط یا سرعت اینترنتی کم، شرکت کننده می تواند انتخاب کند که صدا کیفیت قابل قبولی داشته باشد. اما تصویر تا جای ممکن کوچک باشد تا خللی در ارتباط با معلم پیش نیاید.

 • قابلیت ضبط جلسات

یکی از مزایا و خصوصیات عالی وبینار این است که جلسات قابل ضبط شدن است. در این زمانه که افراد گاهی نمی توانند در همان زمان معین برگزاری سخنرانی یا کلاس، در وبینار شرکت کنند.

 این قابلیت وجود دارد که کلاس ضبط شود و شرکت کننده بعداً با خیال راحت و با توجه کامل کلاس را مرور کند.

خوبی دیگر این قابلیت این است که اگر شرکت کننده مطلب را خوب متوجه نشد می تواند چند بار قسمت مورد نظر خود را مرور کند.

 • قابلیت اشتراک

یکی دیگر از مزایای وبینار این است که سخنران یا شرکت کنندگان می توانند فایل با هم به اشتراک گذارند. مثلاً کتابهای مجازی یا کتاب PDF که موضوع اصلی درس است قابل اشتراک است.

 این مزیت باعث می شوند که همه شرکت کنندگان بتوانند از آن منابع استفاده کنند.

همین خصوصیت باعث می شود که معلم بتواند عکس یا فایل را به اشتراک گذارد و در صفحه بگذارد. و بقیه تصویر را مشاهده کنند. و از روی همان تصویر درس را می دهد. مثلاً ممکن است جدول یا عکس یا گراف باشد که معلم می خواهد در مورد آن توضیح دهد. به این صورت معلم می تواند توضیح کاملی را با تصویر با کیفیت ارائه دهد.

 • تخته سفید یا وایت برد

قابلیت دیگر وبینار وجود وایت برد یا تخته سفید است. معلم می تواند اگر بخواهد تصویری را روی وایت برد ترسیم کند.

 البته معمولاً نوشتن و ترسیم روی وایت برد دیجیتالی دست خط خوبی می خواهد! و معمولاً ترسیم خوبی از آب در نمی آید.

 ولی وجود این قابلیت برخی مواقع بسیار مفید است.

 مثلاً در تصویری که استاد به اشتراک گذاشته مطلبی هست که به روشنی نشان داده نشده است و استاد با ترسیم خود روی وایت برد می تواند نقصی که در عکس است را توضیح دهد.

برای برگزاری وبینار به چه مواردی نیاز است؟

برای برگزاری نیاز است که از کلاسینار ارائه‌دهنده سرویس وبینار، اشتراک بخرید. به این قسمت مراجعه کنید.  سپس وبینارهای خودتان را به آسانی برگزار و مدیریت کنید.

بیگ بلو باتن کلاسینار یکی از پلتفرم‌های محبوب است که همه امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد و اکانت آن را از ما می‌توانید تهیه کنید.

جمع بندی

در آخر امیدواریم وبینار و مزایای برگزاری آن را به خوبی معرفی کرده باشیم.

در صورتی که ابهام یا سوالی در رابطه با این مطلب حتما با ما تماس بگیرید تا هم پاسخ‌گوی شما باشیم و هم از تجربیات شما بهره‌مند شویم.

درضمن در صورتی که می‌خواهید اکانت برنامه بیگ بلو باتن را خریداری کنید می توانید با کارشناسان کلاسینار از طریق چت در ارتباط باشید.

 • محیط وبینار آنلاین چگونه است؟

  محیط وبینار آنلاین تا جای ممکن تعاملی است. از سوی دیگر، راحتی و انعطاف مکانی و زمانی بسیار خوبی برای استاد و شاگردان وجود دارد.

   

 • فقط شنونده، یا شنونده و میکروفون؟

  وبینار اختیارات متعددی را در اختیار شاگردان و شرکت کنندگان قرار می دهد. مثلاً شاگرد می تواند در آغاز ورود خود به وبینار، تعیین کند که فقط شنونده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *