جیتسی (jitsi) چیست؟

جلسه آنلاین جیتسی

جیتسی (jitsi) چیست؟

در جهانی زندگی می کنیم که آموزش و برگزاری سمینارها از هرزمان بیشتر از راه دور برگزار می شوند. در این شرایط، سامانه های وبینار محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. یکی از خصوصیاتی که می تواند برای این گونه پلتفرم ها جذاب باشد، سادگی استفاده از آنها است. در این مطلب کلاسینار قصد دارد به معرفی جیتسی بپردازد.

جیتسی

در این مطلب می خوانید:

برگزاری کنفرانس ویدیو توسط جیتسی میت (Jitsi Meet)

در جهانی زندگی می کنیم که انواع و اقسام پلتفرم های وبینار مانند (بیگ بلو باتن، ادوبی کانکت، اسکای روم و…) ظاهر شده اند، از ساده ترین تا بسیار پیچیده، برخی از آنها مجانی هستند و برخی پولی هستند.
جیتسی میت یک سکوی برگزاری وبینار منبع باز است که به شما اجازه می دهد که وبیناری را درست کنید که امن است و فقط شما و مخاطبتان به آن راه دارید. این سامانه به شما اجازه می دهد اتاقهای جلسه مجازی محافظت شده با پسورد (password-protected) بسازید تا تماسهای صوتی و تصویری برقرار شود. ادمینها می توانند URLهای جلسه سفارشی بسازند، و شرکت کنندگان را بنا به نیاز بیصدا یا حذف کنند. اما سوالی که مطرح می شود این است که وبینار منبع باز یعنی چه؟

معرفی جیتسی (Jitsi): وبینار منبع باز

وقتی منبع کدنویسی یک سامانه یا برنامه در اختیار همگان قرار بگیرد و توسعه دهندگان وب بتوانند در آن تغییر ایجاد کنند، به آن منبع باز می گویند. این خاصیت باعث
می شود که بنا به نیاز مخاطبان و مشتریان، بتوان آن پلتفرم را تغییر داد.
یکی از مزایای جیتسی همین است که به دلیل منبع باز بودن، توسعه دهندگان می توانند آن را بنا به خواسته و نیاز خود تغییر دهند.

روی کدام دستگاه نصب می شود؟

امروزه دستگاههای مختلفی در اختیار همگان قرار دارند، هر کسی با هر تعداد کاربر از راه دور می تواند از این سامانه استفاده کند.

قابلیتهای مختلف جیتسی

ادمینها می توانند به شرکت کنندگان اجازه دهند که در بحث شرکت کنند یا آنها را بی صدا کنند. می توانند کل یک صفحه را به اشتراک بگذارند و یا سامانه را به چند زبان صوت بندی کنند.
با جیتسی (Jitsi)، ارائه دهندگان می توانند کنفرانسهای استریم زنده ، تماسهای ضبط شونده بسازند و آمارهای زمان صحبت ارائه دهند. چت در داخل جیتسی بسیار تعاملی است. یعنی ابزارهای ارسال ایموجی دارد و پیامهای خصوصی یا گروهی قابل ارسال است. بدین صورت ارتباط تیمی اصلاح می شود. حتی این قابلیت در جیتسی وجود دارد که اگر شاگردی دیر سر کلاس حاضر شد، در اتاق کلاس قفل شده باشد! تا فردی که تأخیر داشته به کلاس درس راه نداشته باشد. همچنین شرکت کننده در صورت سوال داشتن می تواند دست بلند کند و اجازه صحبت بگیرد. با جیتسی می توان پرونده های متنی با استفاده از Etherpad ارائه داد.

کاربران جیتسی نیازی به ساخت حساب کاربری برای پیوستن به وبینار ندارند. برای ورود به وبینار، فقط یک لینک جلسه لازم است. یعنی فقط لازم است که یک مرورگر را باز کرده و از لینک استفاده کنید. اپ موبایل جیتسی هم همین کار را می کند. اگر بخواهید می توانید جلسه را با گذرواژه، امن  کنید، بدین صورت میهمان ناخوانده اجازۀ ورود به وبینار ندارد.

چه تعداد کاربر می توانند در جلسه شرکت کنند؟

هیچ محدودیتی بر تعداد کاربران یا شرکت کنندگان کنفرانس وجود ندارد. قدرت سرور و پهنای باند تنها عامل محدود کننده است.

سایر مزایا:

  • عدم نیاز به حساب کاربری
  • اتاق با قابلیت قفل شدن
  • برای تأخیریها
  • ایمنی کامل
  • کیفیت عالی صوتی و تصویری
  • بدون نیاز به نصب نرم افزار

برای استفاده از جیتسی (Jitsi) هیچ نیازی به نصب نرم افزار نیست. استفاده از جیتسی مبتنی بر مرورگر است. فقط لازم است که آدرس کنفرانس را با هم به اشتراک بگذارید تا وبینار را شروع کنید.
یکی دیگر از مزایای جیتسی این است که ارائه دهنده می تواند در مورد برخی مولفه های تماس تصمیم بگیرد. مثلاً می توانید یک گزینه را انتخاب کرده و مطمئن شوید که هرکه وارد وبینار می شود خود به خود بی صدا یا (muted) باشد.

راحتی و سادگی استفاده از جیتسی

ساخت و برگزاری جلسه با جیتسی بی اندازه سریع و ساده است. نیازی به ساخت حساب کاربری یا هرگونه جزئیات فردی نیست. فقط کافی است در وبسایت بگردید و نام خود را در جلسه وارد کنید.
بعد یک صفحه جلسه جدید باز می شود و شما می توانید وارد جلسه شوید.
بالای صفحه یک دکمۀ دعوت دیگران وجود دارد. با این کار می توانید آدرس جلسه را با دیگران تسهیم شوید، یا می توانید مردم را از طریق شماره موبایل دعوت کنید.

امنیت

امنیت عنصری مهم برای پلتفرم جیتسی است. این محصول حاوی مجموعه ای از اقدامات امنیتی پیشرفته است که می توان در حین تماس آنها را فعال یا غیرفعال کرد. اینها شامل گزینه ای برای ساخت پسوردهای جلسه ، و حالت لابی است، که یعنی فقط کاربران وقتی می توانند وارد کلاس شوند که معلم اجازه دهند. همچنین شامل رمزگذاری سرتاسر(end-to-end encryption) است،یعنی فقط شرکت کنندگان از مطالب و محتوای جلسه مطلع هستند و حتی ارائه دهندۀ خدمات اینترنتی هم به آن راهی ندارد.
در حال حاضر،خصوصیت رمزگذاری سرتاسر جیتسی باعث می شود که وقتی خصوصیت رمزگذاری فعال شود، کاربردهای سمت سرور، مثل ضبط یا پخش زنده، غیرفعال می شوند.

سخن آخر

جیتسی با خصوصیت، نامحدودی در کاربران، عدم نیاز به نصب، و امنیت بالا، و سرعت و سادگی بسیار زیاد، بدون اغراق یکی از بهترین پلتفرمهای وبینار است. شما در هر جا و هر مکان با موبایل و یا رایانه و دستگاههای دیگر به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *